Nasze zwierzęta wymagają opieki. Oczywiście, można powiedzieć, że opieka ogranicza się do podstawowych czynności, takich jak karmienie, podstawowa kąpiel, spacery i zabawy. Niektóre psy wymagają jednak bardziej specjalistycznej opieki, zadbania o ich sierść, przycinania i czesania. Nie każdy z nas w domu ma możliwości i umiejętności, by zrobić to poprawnie, a przecież chodzi jeszcze o to, by zwierzak nie wyglądał jak ofiara losu, a zadbane, ładne stworzonko. Czy dobrym rozwiązaniem byłoby spa dla psa? Miejsce, w którym za opłatą nasz pies przejdzie wszelkie czynności pielęgnacyjne?

Spa dla psa – jak wybrać?

Salon, w którym zadbalibyśmy o nasze zwierzątko, z pewnością będzie dbał o to, by każdy „gość” czuł się w nim dobrze. Najlepiej kierować się opiniami klientów lub podsłuchać na porannym spaceru, gdzie osiedlowe yorki lub inne pieski chodzą na zabiegi pielęgnacyjne. Dobry lokal nie będzie inwestował w nachalną autopromocję, a raczej polegał na opiniach stałych, jednorazowych klientów. Z troski o naszego futrzaka dobrze wybrać salon cieszący się dobrymi opiniami i popularnością. Oczywiście cena może być wyższa, ale dobra usługa niestety kosztuje. Osobiście nie polecałabym miejsc sprawiających wrażenia brudnych i śmierdzących – myślę, że każdy psiarz od razu wyłapie kontrolowany chaos wywołany przez szczekających klientów i odróżni go od miejsca zaniedbanego, w którym z czystością jest na bakier. Nie poszlibyśmy do kosmetyczki w obskurnym, brudnym i cuchnącym lokalu – czemu nasz pies ma mieć gorzej?

Czy kundelek może do spa?

Spa dla psa kiedyś celowały w niewielkie psy długowłose oraz rasowe, które jeździły na wystawy. Aktualnie z uwagi na coraz większą świadomość właścicieli już nie tylko psy z rodowodami mogą liczyć na luksusy. Schroniskowe kundelki o zagmatwanym, nieznanym rodowodzie są coraz częstszą klientelą wśród salonów psiej piękności. Kundelki również zarastają futrem, brudzą się, wymagają regularnych kąpieli i przycinania pazurków. Z uwagi na szybkie tempo życia właściciele takich piesków również wolą zapłacić zamiast męczyć się z nożyczkami i myśleć, czy ich nierasowy Fafik ze wsi po zabiegach domowych nie będzie wyglądał jak ofiara losu. Każdy piesek w końcu ma prawo do ładnego wyglądu i zadbanego futra oraz łapek.

Jakie usługi są wykonywane?

Każdy pies chce być czysty… Ale nie każdy z nas ma dostatecznie dużą wannę

Salony psiej urody skupiają się przede wszystkim na higienie i fryzjerstwie. Usługi w psa dla psa polegają przede wszystkim na kąpieli, rozczesaniu sierści, przycięciu oraz wysuszeniu. Psy długowłose na prośbę właściciela mogą być przycięte tak, by profesjonalnie ułożyć eleganckie pieskowe fryzury. Ma to znaczenie wśród psów wystawowych lub małych elegantów pokroju yorków lub maltańczyków. Wszyscy przecież kojarzymy urocze kucyki na czubkach pieskowych głów z kolorowymi kokardkami lub różnymi ozdóbkami. Dzięki profesjonalnemu salonowi taka fryzurka jest znacznie łatwiejsza do osiągnięcia. Nie oznacza to jednak, że psy krótkowłose nie mogą liczyć na równie profesjonalną opiekę. Możemy poprosić o przycięcie pazurków lub skołtunionego futra tak, by psiak po zabiegu prezentował się jak z wybiegu. Trudne do wykonania w domu czynności jak czyszczenie uszu lub pozbycie się pcheł również może zostać wykonane w salonie.

Agresywny pies u fryzjera?

Nie każdy pies jest spokojny i opanowany. Niektóre psy są niespokojne, agresywne, po przejściach. Czy takie zwierzaki są skazane na zaniedbanie i domowe próby zadbania o higienę? Bardzo rzadko. Profesjonalni groomerzy potrafią ostrzyc każde zwierzę, również niespokojne i agresywne, jest to umiejętność w tym zawodzie tak samo ważna jak dobre trzymanie nożyczek lub odpowiednie wyczesanie sierści. Odpowiednie narzędzia, spokój, opanowanie i znajomość sztuczek, które utrzymają psa w ryzach – to wszystko sprawia, że zwierzaki zachowują się często lepiej u fryzjera niż w domu. Czasem jako właściciel możemy zostać poproszeni o opuszczenie salonu. Nie chodzi o to, by ktoś się znęcał nad naszym czworonogiem. Niektóre psy łatwo się rozpraszają w obecności właściciela, a i my nie zawsze ułatwiamy pracę. Najlepiej pozostawić psa w dobrych rękach i odebrać go już wystrzyżonego i wykąpanego, bez nadmiernego rozpraszania.

 

A czy wasze psy korzystają z usług psich salonów? Jakie macie wspomnienia związane z profesjonalnymi groomerami? Jesteście w stanie ich polecić, czy wolicie zadbać o psa w domowym zaciszu?

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *