Sytuacja nie jest dobra, wiadomo co szaleje na całym świecie, gospodarka w ruinie, ale zaczyna się też kolejny sezon – sezon na kociaki! Oczywiście nie jestem zwolenniczką bezmyślnego rozmnażania kotów i zdecydowanie popieram wszelkie akcje sterylizacyjne kotów wolnożyjących i domowych, jednak wielu z nas przydarzyło się oglądać słodki miot małych kocich kluseczek i kociej mamy. Obserwacja nowonarodzonego, ślepego miotu nasuwa pytanie kiedy koty otwierają oczy. Porozmawiajmy zatem o podstawowym rozwoju kociego noworodka!

Kiedy koty otwierają oczy?

Małe kotki zajmują się głównie jedzeniem i spaniem, tutaj czas poświęcają na jedzenie

Tak jak wyżej napisałam, małe kociaki rodzą się absolutnie ślepe, z zamkniętymi oczkami. Przez pierwsze dni życia maluszki polegają głównie na zmyśle węchu, który umożliwia im namierzenie matki oraz rodzeństwa, by bezbłędnie odnaleźć wolny sutek na matczynym brzuchu i oddać się jednej z dwóch podstawowych czynności życiowych maluszka – czyli jedzeniu. Kocięta zaczynają otwierać oczka po 7-14 dniach od momentu narodzin, przy czym średni czas to około 10 dni. W tym momencie pomiędzy powiekami pojawia się szparka, przez którą do kocich oczek dostaje się światło. Kotki przez dłuższy okres nie będą zbytnio polegać na zmyśle wzroku, a przez pierwsze dni mogą wyłącznie odbierać światło i jego brak. W opiece nad miotem lub małym kociakiem jest bardzo ważne, by zapewnić maluchom zacienione miejsce, w którym maleństwa nie będą narażone na jaskrawe światło, mogące uszkodzić jeszcze bardzo delikatne oczy.

Czy rasowe koty otwierają oczy wcześniej?

Ogólnie przyjęta zasada jest taka, że im krótsza sierść tym wcześniej kociaki otwierają oczy. Najszybciej oczka otwierają się u łysych kotów syjamskich – już cztero-pięciodniowe kociątko może próbować rozchylać powieki. Podobnie sytuacja wygląda u wszelakich ras orientalnych, znanych z bardzo krótkiej sierści. Najdłużej otwieranie oczu zajmuje długowłosym kotom syberyjskim i ragdollom – często zdarza się dopiero w trzecim tygodniu od przyjścia na świat małych kociaczków.

Dlaczego oczka są zawsze niebieskie?

Każdy, kto widział malutkie kociątko wie, że oczka małych rozrabiaków są zawsze niebieskie, a dopiero z upływem tygodni zmieniają się w docelowy kolor. Powodowane jest to przez brak aktywnych melanocytow, które odpowiadają za zabarwienie oczu. Dopiero w trakcie dorastania kocie spojrzenie nabiera nowych kolorów.

Jak dbać o oczka kociąt?

Oczy u jednego kota nie muszą otwierać się równomiernie; może być nawet kilkudniowa przerwa

Natura sama zadbała o to, by kocie oczka otwierały się możliwie bezpiecznie. Kontrolujmy jednak na bieżąco sytuację i obserwujmy kocie pyszczki, by uniknąć wszelkich nieprawidłowości. Oczka mogą otwierać się niezależnie od siebie – pomiędzy jednym a drugim może być kilka dni różnicy. Powinniśmy wyliczyć przybliżony termin naszego miotu i na bieżąco analizować sytuację. Wszelkie nieprawidłowości, jak ropa, zabrudzenia lub zaczerwienienia powinny być skontrolowane przez weterynarza. Zamknięte przez ponad trzy tygodnie oczy również powinny być sprawdzone przez specjalistę. Pamiętajmy również, by w razie potrzeby korzystać ze środków polecanych przez weterynarza i jednocześnie unikać domowego leczenia domowymi sposobami! Pochwalcie się, kiedy koty otwierają oczy u Was, jeżeli się Wam przydarzy opieka u małych kociąt! A także podzielcie się w komentarzach swoimi doświadczeniami!

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *