Miało być o czymś innym, ale niestety sytuacja na świecie jest bardzo dynamiczna i bardzo nieprzyjemna. W dobie zagrożenia epidemiologicznego i światowej pandemii wielu z nas obawia się zagrożenia ze strony zwierząt. Większość z nas widziało memy z nietoperzami, które miały być źródłem wirusa. Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy psy przenoszą koronawirusa. Z (a jakżeby inaczej!) Sosnowca napływały pierwsze informacje o porzuconych psach, do weterynarzy zgłasza się coraz więcej osób, które chcą uśpić swoje zwierzaki, argumentując to zagrożeniem epidemiologicznym.

Czy psy przenoszą koronawirusa?

Nie zarażę ciebie COVID-19 człowiek! Nie porzucaj mnie!

Według WHO i oficjalnych stanowisk krajowych weterynarzy nie ma żadnego dowodu na to, by psy zarażały COVID-19 lub też same na niego chorowały. Wirus rozprzestrzenia się wśród populacji ludzkiej i zarażenie psa, kota, królika lub innego zwierzątka domowego jest raczej nikłe, graniczące z zerem. Choroba jest przystosowana do zarażania wyłącznie gatunku ludzkiego i nie ma żadnych podstaw by sądzić, że nasze pupile przenoszą akurat ten rodzaj wirusa. Warto również pamiętać, że obecny koronawirus to uproszczenie nazwy COVID-19, a psy chorują na koronawirusy – jednak są to choroby przenoszone wśród futrzaków, niemające większego wpływu na naszą ludzką populację.

Opieka nad zwierzęciem, a kwarantanna?

Obecne rządowe zalecenia wymagają jak najrzadszego opuszczania domu. Aktualnie na ulicach można spotkać głównie ludzi idących do pracy, wracających z pracy lub właścicieli czworonogów na spacerach. Na obecny moment zaleca się krótsze spacery, by zminimalizować ryzyko zachorowania oraz unikanie kontaktu z obcymi nam zwierzętami. Oznacza to, że musimy na jakiś czas odpuścić sobie pieskowe spotkania, w trakcie których właściciele plotkują o swoich zwierzakach, a te radośnie się wąchają. W przypadku objęcia przymusową kwarantanną ze strony Sanepidu należy jednak być przygotowanym na najgorsze. W tym przypadku nie chodzi o to, czy psy przenoszą koronawirusa, a czy jego właściciel nie będzie zarażał innych nieświadomych osób. W sanepidowskiej kwarantannie nie ma wyjątku na wyprowadzanie psa, a nikt by nie chciał męczyć swojego zwierzaka przez dwa tygodnie w domu z możliwością przedłużenia na czas leczenia. Już teraz trzeba zapewnić sobie ewentualną opiekę nad zwierzętami ze strony znajomych, przyjaciół. W ostateczności nasz pies na czas kwarantanny może zostać przekazany do schroniska, co należy jednak do ostateczności ze strony odpowiedzialnego właściciela.

Wsparcie w trudnym czasie

A ja zarażam radością i miłością, a nie wirusami!

Dla osób samotnych, nieposiadających zaufanych znajomych wystartowało wiele inicjatyw lokalnych, mających na celu kompleksowe wsparcie międzyludzkie w tym trudnym czasie. Na portalach społecznościowych wiele osób ogłasza chęć opieki nad zwierzętami w trakcie przymusowej kwarantanny z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Z miejsca objętego kwarantanną pies musi być wydany w oporządzeniu „spacerowym”, tj. smyczy, obroży i szelkach, w gestii właściciela leży również zapewnienie zwierzakowi pożywienia na czas przymusowej rozłąki.

Nie porzucaj – kochaj!

Pod żadnym pozorem nie porzucajmy naszych najlepszych przyjaciół. Czasy są zbyt ciężkie i zbyt nieprzyjazne, by zostawić naszych najlepszych przyjaciół na pastwę losu lub pozbawiać ich życia z uwagi na niepotwierdzone plotki. Bądźmy rozsądni, wspierający – nasze zwierzaki również by nam pomogły w tym trudnym czasie. Czy psy przenoszą koronawirusa – nie, nie przenoszą koronawirusa, tak samo jak nasze wszystkie europejskie zwierzaki. Myjmy jednak ręce i unikajmy paniki wywołanej przez media, a przede wszystkim zadbajmy o siebie i najbliższych.

Źródło: www.cdc.gov

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *