Wszyscy kochamy koty i nie chcemy by się działa im krzywda. Czym innym jest jednak kitku domowe, które ma swoje miejsce w domowym stadzie, a czym innym kitku uliczne, które potrafią ostro napsocić w ogródkach. Zaproponuję Wam rozwiązania, dzięki którym będziecie wiedzieć czym odstraszyć koty z Waszego ogródka lub działki, nie robiąc im jednocześnie krzywdy!

Czym odstraszyć koty na działce?

Przede wszystkim możemy zasiać lawendę. Jest ona bardzo drażniąca dla kotów, ale jednocześnie nie jest dla nich toksyczna. W kocim nosku jej zapach jest bardzo nieprzyjemny i przygodny mruczek nie skusi się na wizytę na działce obsianej lawendą. Innym równie nieprzyjaznym ziołem dla kotów jest ruta. Jej zapach dla zwierząt jest bardzo intensywny i odstraszający, nie jest ona jednak toksyczna. Lepiej jednak postawić na lawendę – ruta może powodować u ludzi wysypkę i w konsekwencji problemy zdrowotne.

Jak odgonić kota w domu?

Czasem w domu również potrzebujemy strefy wolnej od kotów. Wiadomo, że dom należy do kota, a nie do człowieka, ale niektórym może przeszkadzać świadomość, że po blacie i meblach kuchennych drepta słodkimi łapkami małe kociątko, które wcześniej przekopało całą kuwetę. Jak zniechęcić kotka do chodzenia po naszych meblach? Przede wszystkim sok z cytrusów. Budzi on niewytłumaczalną niechęć u naszych wąsatych podopiecznych i stanowi bezpieczną, ale i skuteczną barierę antykocią. Drugim rozwiązaniem jest ocet, który jest niezbyt przyjemnym zapachem zarówno dla nas jak i dla kotów. Można również eksperymentować z olejkiem z lawendy lub wyspecjalizowanymi środkami odstraszającymi koty.

Jak nie odstraszać kotów?

Ważną kwestią w odstraszaniu zwierząt jest robienie tego tak, by nie zrobić im krzywdy. W przypadku kotów – zwłaszcza na świeżym powietrzu – unikajmy agresywnych fotokomórek z wodą, które straszą mruczki. Przeganianie z agresją, bicie, nawet rzucanie kamieniami – to wszystko jest złym przykładem na wykurzenie futrzaków z posiadłości. Skomplikowane pułapki, trutki, a nawet groźny, nielubiący kotów pies – również są złem. Warto pamiętać w poszukiwaniu tego, czym odstraszyć koty, by nie zrobić krzywdy niewinnemu zwierzęciu. Wolne, dzikie koty zasługują na życie tak jak i inne zwierzaki.

Doskonale rozumiemy miłośników uporządkowanych ogródków, którzy znajdują regularnie kocie kupy w rabatkach lub mają marcowe serenady pod oknem. Czasem jednak warto przymknąć oko i pozwolić naturze działać. Powyższe rady z pewnością pomogą Wam w pokojowym koegzystowaniu z dzikimi kotami lub Waszymi domowymi mruczkami.

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *