Emocje naszych pupili to dość obszerny temat. Obserwowanie zachowań naszych psów jest bardzo ważne i chyba każdy odpowiedzialny opiekun zwierzęcia dokładnie analizuje co się dzieje z jego ukochanym pieskiem. Nawet postronny obserwator potrafi wyczuć najprostsze emocje, które wyraża pies. Ale czy – kiedy patrzymy głębiej – te emocje są wyrażane tak jak u ludzi? Czy psy płaczą? Czy potrzebujemy chusteczki, by otrzeć psi smutek z pyska?

Czy psy płaczą?

maltańczyk płacze, pies maltańczyk łzy
Zapłakane pyszczki maltańczyków nie odzwierciedlają ich stanu psychicznego

Technicznie rzecz ujmując – nie. Psie oczy nie wydzielają łez z powodów emocjonalnych. Łzy spełniają funkcję ochronną. Nadmiernie wysuszone oko wymaga nawilżenia, za co odpowiadają płynące łzy. Mające problem z nadmiernym łzawieniem oczu maltańczyki często wyglądają na smutne i zapłakane, chociaż ich stan emocjonalny może być bardzo dobry. Łzawienie pomaga pozbyć się ciał obcych, które dostały się do oczu lub jest też reakcją na wchodzącą w oczy sierść (szczególnie u ras długowłosych), może też być objawem choroby oczu. Tylko dokładna obserwacja naszego psa pozwoli nam ustalić czy łzy są wynikiem naturalnego działania narządu wzroku czy też objawem choroby. Najważniejsze jednak, byśmy nie działali na własną rękę – okłady z rumianku psu w ogóle nie pomogą, w przeciwieństwie do ludzi mogą zaszkodzić!

Jak pies demonstruje smutek?

Pies okazuje emocje całym ciałem, zarówno te radosne jak i smutne. Przygnębiony, zasmucony pies skamle, jęczy, kuli się, ma podkulony ogon i całym sobą prezentuje ogrom odczuwanego nieszczęścia. Pies jednak nie płacze z łzami, jest to zachowanie obce temu gatunkowi. Smutny obrazek nieszczęśliwego psa jest znany wielu psiarzom, którzy śmią wyjść z domu bez swojego Burka. No ale żarty na bok, psie emocje to bardzo złożony temat i nasze zwierzaki są znacznie mądrzejsze niż nam się wydaje. Pies wyczuwa ogólne emocje panujące w domu i współodczuwa z domownikami zarówno negatywne jak i pozytywne reakcje. Często my jako ludzie nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze zachowanie i stan psychiczny mogą mieć wpływ na naszego psa.

Psia rozpacz?

pies emocje, szczęśliwy pies
Żeby nie było zbyt smutno, obrazkowy przykład szczęśliwego psa

Intensywny pisk, kulenie się i unikanie kontaktu jasno świadczą o poważnym problemie bólowym u naszego pupila. Psy z natury pozują na zwierzęta silne, nieokazujące słabości i dopiero silny ból może u nich wywołać tak negatywną reakcję. Ważne jest, by odróżniać te zachowania od zwykłego smutku, który może się objawić po reprymendzie typu „Czemu zjadłeś moje kapcie”. Psy instynktownie boją się okazywać fizycznych słabości – boląca łapa będzie zawieszona nad ziemią, ale dopiero jej dotknięcie może wywołać reakcję głosową u zwierzęcia, połączoną nawet z gryzieniem i chronieniem przed sprawiającym ból dotykiem chorej łapki. Powyższe zachowania połączone z dreszczami mogą być oznaką poważnej choroby u naszego psa. Rozpacz emocjonalna natomiast jest spowodowana przede wszystkim przez samotność i porzucenie – psy są zwierzętami stadnymi i brak osoby, którą wliczają w to stado może u nich wywołać rozpacz okazywaną apatią, wyciem, niszczeniem mieszkania lub całkowitym wyłączeniem się z życia, odmową przyjmowania posiłków. To, czy psy płaczą jest więc pytaniem zasadnym, ale musimy wziąć pod uwagę, że nie będziemy ocierać łez smutku naszemu pieskowi.

Oczywiście psy okazują również radosne emocje, również całym ciałem – i na te zachowania chcemy patrzeć jak najwięcej. Budujące zdjęcia porównujące psa ze schroniska i psa po adopcji z pewnością są dowodem jak niewiele trzeba, by przywrócić zwierzęciu chęć do życia i zmienić go na lepsze. Im więcej szczęśliwych piesków tym lepiej!

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *