Nasz świat w dużej mierze opiera się na wzroku i tym, jak postrzegamy świat oczami. Trudno nam sobie wyobrazić, że obserwację świata moglibyśmy prowadzić bez wykorzystania zmysłu wzroku. Długotrwałe poleganie na naszych oczach i brak możliwości odniesienia do innych sposobów obserwacji świata odcisnęło duże piętno na naszej kulturze. Ale… Trudno mi było sobie wyobrazić fakt, że mój piesek wcale nie widzi mnie tak jak ja jego. Jak to jednak się prezentuje? Czy psy widzą kolory?

Czy psy widzą kolory takie jak my?

co pies widzi, jakie kolory widzi pies
Piesek dużo kolorów nie widzi, ale ten po wizycie u fryzjera zobaczyłby… cokolwiek

Kilka widzą. Nie wszystkie, co warto zaznaczyć. Najważniejszą różnicą pomiędzy naszymi a psimi oczami jest budowa oka i jego zawartość. Ludzkie oczy posiadają czopki umożliwiające widzenie koloru czerwonego, niebieskiego i zielonego, co potem jest przetwarzane w naszym mózgu na kolorowy obraz. Nasi pupile posiadają pręciki, które umożliwiają widzenie koloru żółtego i niebieskiego. Czy psy widzą kolory pomimo tego jak my? Nie. Oznacza to, że nasz pupil nie doceni czerwonej sukienki – nie zna tego koloru i w jego oczach sukienka będzie szara lub nawet czarna. Czerwone zabawki również nie będą budziły jakiegoś szalonego zainteresowania psa – nie są dla niego atrakcyjne kolorystycznie. Nie zmienia to jednak faktu, że mój nosi czerwone szelki na spacery i nawet jeżeli dla niego są one szare to wygląda w nich bardzo twarzowo!

Czy psy interesują się kolorami, które widzą?

Oczywiście, że się interesują, ale nie polegają na samym postrzeganiu kolorów w tak dużym stopniu, jak my. W zabawach na trawie najlepszym wyborem byłyby niebieskie zabawki. Dzięki temu, że niebieski jest najlepiej widzianym kolorem i dość kontrastowym w psich oczach, na pewno zostanie dostrzeżony. Niemniej jednak, psy znacznie bardziej niż ludzie polegają na innych zmysłach w swoim codziennym życiu. Bardziej niż niebieska piłeczka psa zainteresuje ciekawy zapach moczu na latarni autorstwa kolegi. Taka już psia natura.

Reklamówka grozy, czyli dlaczego pies goni za reklamówką?

Rozzłoszczony pies goniący samotną reklamówkę niesioną przez wiatr to znany wielu psiarzom obrazek. Dla nas to całkowicie bezsensowne, że taki mądry Pimpek wyszczekuje i zrywa się do szeleszczącej reklamówki. Jednak musimy zrozumieć kilka kwestii; pierwszą z nich jest to, że psy nie mają tak ostrego wzroku jak człowiek. Dla naszego zwierzaka lecąca reklamówka może być ptakiem, kotem lub innym zwierzęciem, które instynkt nakazuje mu złapać albo chociażby poważnie oszczekać. Ostrość wzroku jest jednak rekompensowana przez lepszą reakcję na ruch. Przydaje się to przy polowaniach na zwierzynę, a instynktu nie wypleni się nawet z kanapowca z kundelka na kundelka.

Człowiek, czemu tak głową kręcisz?

kolory jakie widzi pies, jak pies obraca głową
Nie muszę się oglądać, by widzieć jak z boku ktoś je pyszną kiełbasę

Psy znacznie rzadziej niż ludzie obracają głową. To znaczy w sumie mój obraca znacznie częściej niż ja, ale po prostu lubi wodzić wzrokiem za wszystkim co się rusza, ale wcale nie musi robić tego częściej niż ja. Psie pole widzenia jest znacznie szersze niż ludzkie, co umożliwia przeciętnemu Burkowi obserwację świata bez konieczności ciągłego wykręcania szyi. Z drugiej strony pies może dostrzec latającą reklamówkę tam, gdzie nasze ludzkie pole widzenia się kończy, także na spacerze nieustająca czujność jest najważniejsza!

 

To, czy psy widzą kolory w kontekście budowy ich oczu i przystosowań do życia jako drapieżniki sprawia, że nie powinniśmy żałować, że psie oczy nie zobaczą czerwonego pomidora. Dzięki wysoce rozwiniętemu zmysłowi powonienia pomidor zostanie szybko znaleziony i zneutralizowany w psim pyszczku. Ich wrażliwość na ruch także rekompensuje nieostre widzenie. Dobrze jednak wiedzieć co może zobaczyć nasz pies – dzięki temu możemy lepiej zrozumieć naturę naszego psiaka.

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *