Pies to studnia bez dna. Konkretnie – jego brzuszek. Słyszałam, że istnieją reprezentanci gatunku psowatych, którzy zjedzą i posiłek im wystarczy. Niestety mój pies do nich się nie zalicza. Wszystko co spadnie, a co nie zostanie dostatecznie szybko zauważone, zostanie niezwykle szybko wciągnięte przez łakomą mordkę. Tylko… No nie wszystko co jedzą ludzie, mogą jeść pieski. Przyznam się również, że lubię się dzielić z moim psem jedzeniem, ale najpierw musiałam się dowiedzieć, czym mogę go poczęstować moim jedzeniem. Zaczęło się od pytania, czy psy mogą jeść banany.

Czy psy mogą jeść banany?

czy pies może jeść banany, pies je banana
Piesek je banana. Miejmy nadzieję, że skórki nie zjadł!

Odpowiedź brzmi – kawałeczek można. To, czy psy mogą jeść banany, nie znaczy jednak, że powinniśmy zastąpić puszki lub chrupki tymi owocami. Banany są dla psów bardzo smaczne (jak wszystko!), słodkie i łatwe do pogryzienia. Duża ilość witamin i potasu może pozytywnie wpłynąć na zdrowie naszego psa. No ale nie w dużej ilości. Nie można regularnie karmić mięsożercy bananami. Duża ilość cukru i skrobi może negatywnie wpłynąć na wagę psa, a także na jego procesy trawienne. Bolesne zaparcia to najmniej poważny problem w regularnej bananowej diecie czworonoga. Stosunkowo duża zawartość potasu w bananach może doprowadzić do problemów w pracy serca psa. Pieski chore na cukrzycę również nie powinny jeść bananów zbyt dużo. Odpowiadając szerzej na pytanie czy psy mogą jeść banany, dobrze przeanalizować również inne popularne w naszych domach owoce, gdyż nie samymi bananami człowiek żyje.

Czy piesek może jeść inne owoce ?

czy pies może jeść owoce, husky z jabłkiem, pies je jabłko
Nawet duże i twarde psy lubią od czasu do czasu zjeść coś słodkiego jak jabłuszko

Jabłka pieski jeść mogą. Chrupią trochę jak kości, są smaczne i mają dużo soku. Dla posiadaczy psich odkurzaczy zalecane jest jednak podawanie jabłek pokrojonych, bez nasion i zdecydowanie nie w formie ogryzka. Łakomczuch może się udławić przy połykaniu (gryzienie? lepiej wciągnąć od razu!), co w konsekwencji może doprowadzić do śmierci. Nasion trzeba unikać również ze względu na amigdalinę, która dla psów jest niestety toksyczna.

Podobnie sytuacja wygląda z gruszkami. Równie słodkie i apetyczne, podawane w formie drobnych kawałków z pewnością ucieszą psiego miłośnika zdrowych słodyczy. Chociaż z uwagi na większą zawartość cukrów w gruszkach ja bym z nimi nie przesadzała. Fruktoza potrafi wyrządzić wiele złego w wadze naszego czworonoga.

To by piesek zjadł, ale mu nie wolno!

Nigdy nie powinniśmy pozwolić psu jeść rodzynek i winogron. Są bardzo źle trawione przez psy i mogą trwale uszkodzić nerki. Mój odkurzacz akurat nie wykazywał większego zainteresowania rodzynkami lub winogronami, ale staramy się uważać. Naukowcy wyliczyli, że spożycie dwóch świeżych winogron lub sześciu rodzynek na jeden kilogram masy psa może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nefrologicznych. Nieważne, że on tak ładnie patrzy. Nie dajemy, bo kochamy.

Psy nie powinny także jadać cytrusów. Nie są dla nich tak zabójcze jak winogrona, ale z uwagi na wysoką kwasowość wchodzą w reakcję z sokami trawiennymi w psim żołądku. Mają także silne działanie żółciopędne. Świąteczna mandarynka pożarta przez psa może w krótkim odstępie czasu znaleźć się na dywanie razem z treścią żołądkową z całego dnia. Niedobory witaminy C u psów występują (chociaż potrafią same ją wytwarzać), ale z pewnością można znaleźć lepszy sposób na suplementację tej witaminy niż ryzykowanie złym samopoczuciem zwierzęcia.

Warto jednak zaznaczyć, że psy to w gruncie rzeczy zwierzęta mięsożerne. Ich zamiłowanie do owoców lub warzyw jest nabyte od ludzi, z którymi żyją od tysięcy lat. I owszem, pies owoce może, ale jako miły dodatek, a nie główną treść posiłku. Psie posiłki powinny zawierać mięso, które jest najbardziej zgodne z jego wymaganiami żywieniowymi. Nie musimy być tak ortodoksyjni, jak w przypadkach kotów, ale nadal pies wegetarianin nie brzmi jak dobry pomysł na dietę naszego pupila.

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *