Jednym z najmilszych wspomnień wiejskiego życia jest grupa kotów chłepcząca z miseczki ciepłe mleko. Okoliczne mruczki nigdy nie odmawiały darmowego poczęstunku od ludzi i korzystały z możliwości podpijania krowiego mleka. W miastach również chętnie daje się kotom mleko, a obrazek kota z miską mleka kojarzy się nam swojsko i domowo. Jednak czy koty mogą pić mleko i czy jest to dla nich zdrowe?

  1. Koty piją … mleko matki!
  2. Krowie mleko w sumie też
  3. Jeśli nie mleko, to co?

Piją. Mleko matki

kotek pije mleko, kotek pije mleko, kotek karmiony z butelki
Osierocony mały kotek pije specjalne mleko z butelki, które w pierwszych tygodniach życia jest podstawą jego diety

Kocięta po urodzeniu są karmione przez swoją mamę 8 do 12 tygodni mlekiem dopasowanym do potrzeb maluchów. Zawiera ono wszystkie składniki konieczne do rozwoju puchatych kulek, jednak wraz z rozszerzeniem diety i pojawieniem się pierwszych ząbków kotka zaczyna odtrącać kocięta od piersi, a i same kociaki zaczynają reagować coraz gorzej na mleko. Dlaczego? Kotka odczuwa ból, gdy coraz większe kocięta gryzą jej sutki, dodatkowo koty to zwierzęta, które z natury są nastawione na samodzielne życie. Matka jak najwcześniej stara się nauczyć maluchy samodzielności i uniezależnienia się od wygodnego źródła pokarmu. Małe kotki z kolei przestają trawić laktozę, która jest jednym z głównych elementów mleka i zaczynają oglądać się za pokarmami wysokomięsnymi, bardziej dopasowanymi do ich potrzeb. Dorosły kot z reguły nie trawi żadnego mleka, po jego wypiciu może dostać biegunki lub innych problemów związanych z trawieniem.

Krowie mleko lubią, ale …

Dlaczego więc koty są takimi miłośnikami mleka? Powód jest prozaiczny. Świeże, tłuste krowie mleko jest dla tych zwierząt bardzo smaczne i umożliwia szybkie uzupełnienie niedoborów kalorycznych. Mruczki nie potrafią mu się oprzeć, nawet jeżeli mają świadomość późniejszego dyskomfortu w kuwecie. Polowanie na zwierzęta w naturze zużywa dużo energii, a wiejski mruczek szybciej dostanie od gospodarza zlewki z mleka niż kawałek mięsa do spożycia. Skądinąd to my jako ludzie jesteśmy winni tej mlecznej kociej pokusie – pierwsze próby udomowienia kotów wiązały się z wykorzystaniem ich jako obrony przed drobnymi gryzoniami. By łapacz gryzoni nie uciekł do sąsiedniej zagrody, otrzymywał trochę tłustego mleka w ramach słodkiej, ale niezdrowej łapówki.

kot pije mleko, mleko w diecie kota, kocia dieta
Duży kot pije krowie mleko, które nie powinno być w jego diecie, bo mu smakuje

Patrząc na to, zaczęłam się zastanawiać, czy koty mogą pić mleko, które nie pochodzi od krowy, a od innego „mlecznego” zwierzęcia. I szczerze mówiąc – niezbyt. Mleko krowie i owcze zawiera bardzo dużo cukru w postaci laktozy i kazeiny, które nawet jeżeli nie wywoła u naszych kotów sensacji żołądkowych, może doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Tych wad jest pozbawione mleko kozie, ale nie zawiera ono właściwie żadnej wartości odżywczej dla kota, co sprawia, że jego podawanie mija się z celem. Na rynku zoologicznym popularne są specjalne mleka dla kotów z dodatkiem tauryny i biotyny. Są najbliższe mlecznemu kompromisowi w kociej diecie, jednak nie są pozbawione całkiem laktozy, co dla szczególnie wrażliwych na ten cukier kotów może mieć nieprzyjemne skutki.

 

 

Jeśli nie mleko, to co?

Najważniejszym napojem w kociej diecie powinna być świeża woda, której żadne mleczne dodatki nie są w stanie zastąpić. W ramach przekąski kot może jednak od czasu do czasu dostać jogurt naturalny. Zawarte w nim bakterie mają pozytywny wpływ na trawienie mruczka, co może się przydać szczególnie po długiej antybiotykoterapii. Tłusta śmietana natomiast odpada, z uwagi na wysoką kaloryczność i brak jakichkolwiek wartości odżywczych dla kota.

Odpowiadając na pytanie, czy koty mogą pić mleko, można powiedzieć, że tak, ale tylko kociaki i tylko od swojej mamy albo w ramach wielkiego przysmaku i poddane obróbce w postaci jogurtu naturalnego. A jak jest z waszymi mruczkami? Wymuszają na Was miseczkę mleka, czy preferują wodę lub z płynów uznają wyłącznie sosik z puszki?

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

W artykule wykorzystano zdjęcie, które opublikowano na licencji Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *